چگونه می توان نقاط شروع و پایان را برای فرایند خود تعیین کرد؟

چگونه می توان نقاط شروع و پایان را برای فرایند خود تعیین کرد؟

این دومین مقاله از این سری در مورد چگونگی برخورد با موارد ناتمام در داده کاوی است. در اینجا می توانید کلیه مقالات موجود در این مجموعه را پیدا کنید.

پس از شروع تجزیه و تحلیل مجموعه داده های خود برای موارد ناقص، باید تعیین کنید که نقاط شروع و پایان مورد انتظار در فرایند شما چیست. به طور معمول،این کار را انجام می دهید که به نظر می رسد فعالیت ها آخرین مرحله در فرایند است (به خطوط شکسته شده در نقشه فرآیند خود نگاه کنید) و با استفاده از دانش دامنه خود در مورد فرایند.

در فرآیند پرداخت ، در حال حاضر یک نقطه پایانی منظم احتمالی را در سفارش فعالیت تکمیل کرده ایم. اما آیا نقاط پایانی منظم دیگری نیز وجود دارد؟ به عنوان مثال ، با برسی عمیق تر در داده ها ، می یابیم که فعالیت دیگری وجود دارد که لغو شده است و همچنین به عنوان آخرین مرحله در فرایند ظاهر می شود. از نام لغو شده می توان حدس زد که این مرحله به چه معنی است (پردازش سفارش پرداخت متوقف شده است). سوال این است که آیا ما یک نقطه پایان منظم در روند کار را لغو می کنیم یا اینکه ترجیح می دهیم موارد لغو شده را از تجزیه و تحلیل فرایند خود حذف کنیم؟

پاسخ این سؤال به سؤالاتی بستگی دارد که می خواهید در فرآیند تحلیل داده کاوی به آنها پاسخ دهید. علاوه بر این ، شما به طور معمول به دانش دامنه نیاز دارید تا به طور قطعی نحوه تفسیر نقاط پایان فرآیند را مشخص کنید. برای شما به عنوان تحلیلگر فرایند خوب است که برخی از حدس های اولیه را در نظر بگیرید ، اما بسیار مهم است که فرضیات خود را در طول مسیر مستند کنید و بعداً آنها را با یک متخصص دامنه تأیید کنید (به جلسه اعتبار سنجی داده مراجعه کنید).

اگر به هیچ وجه نمیتوانید تصور کنید که کدام یک از فعالیت ها می توانند گزینه ای برای شروع یا نقطه پایان فرایند باشند ، دو ترفند وجود دارد که می تواند  شما را راهنمایی کند:

1-از نقشه فرایند استفاده کنید و روی یکی از خطوط شکسته منتهی به نقطه انتهایی کلیک کنید (شکل 1 را ببینید). اگر فرکانس نمونه فرایند با فرکانس انتهایی برابر باشد (یا خیلی نزدیک) ، این یک نشانه است که ممکن است این فعالیت نقطه پایانی فرایند باشد ، زیرا هیچگاه پس از آن هیچ اتفاقی نمی افتد. همین کار را می توان با فعالیت های شروع با کلیک کردن روی خطوط شکسته منتهی از نقطه شروع انجام داد.

شکل 1: روی خط شکسته کلیک کنید و دکمه فیلتر را برای این کار فشار دهید.. تا فرایند فرایند هایی که در یک مکان خاص خاتمه می یابند را بررسی کنید.

برای بررسی برخی فرایند فرایند ها با یک نقطه پایان خاص با جزئیات بیشتر ، روی این میانبر بر روی فیلتر کلیک کنید و فیلتر نهایی پیش از تنظیم شده در Disco را اضافه کرده و اعمال کنید.

الف) اگر تصمیم دارید این فعالیت پایانی یک نقطه منظم در فرایند باشد ، دوباره فیلتر را از منو فیلتر انتخاب کنید ، تنظیمات به روز شده فیلتر شده را اعمال کنید و به جستجوی خط ناقص بعدی در فرایند بروید.

ب) اگر تصمیم دارید که نمونه فرایندهایی که به این فعالیت ختم می شود کامل نباشند ، انتخاب فیلتر”Endpoints” را معکوس کنید و از آن استفاده کنید تا کلیه نمونه فرایند هایی که به آنجا ختم می شوند حذف شود. سپس، به جستجوی مجموعه داده های باقیمانده ادامه دهید و بر روی خط ناقص بعدی در نقشه فرایند کلیک کنید.

 با حذف تدریجی نقاط پایانی که ناقص می دانید ، نقاط پایان بیشتری به خاطر مسیرهای کشویی پنهان می شوند تا زمانی که تمام نقاط پایانی را بررسی نکردید (تا زمانی که همه آنها را ندیده اید نگه دارید تا مسیرهای کشویی را بالا بکشید) و تصمیم بگیرید که چه چیزی را نگه دارید و کدام را حذف کنید.

 2- ترفند دوم فقط در صورتی کار می کند که داده ای در مقایسه با مدت زمان مورد نظر در مجموعه داده های خود داشته باشید. اما اگر این کار را انجام دادید ، سعی کنید قبل از بررسی نقاط شروع و پایان همانطور که در بالا توضیح داده شد ، یک فیلتر “Timeframe” بکار ببرید:

برای بررسی نقاط پایانی فرآیند، یک فیلتر “Timeframe” را اضافه کنید و نیمه اول از بازه زمانی را بپوشانید (شکل 2 را ببینید). در نتیجه، فقط نمونه فرایند هایی که برای نیمه دوم وقت مجموعه داده های شما فعالیت دیگری انجام نشده باشد، باقی می مانند. بنابراین، فعالیتهای نهایی که از طریق خطوط متراکم منتهی به نقطه انتهایی در نقشه فرآیند نشان داده می شوند، به احتمال زیاد نقاط پایانی واقعی در فرایند هستند. به نوعی، می توانید در مورد آن فکر کنید که نمونه فرایند هایی را که اخیراً انجام شده است، حذف کرده است.

شکل 2: نمونه فرایند هایی را که برای مدت معینی غیرفعال بوده اند فیلتر کنید.

برای بررسی نقاط شروع فرآیند ، می توانید همان کار را انجام دهید اما فیلتر” Timeframe” را به گونه ای پیکربندی کنید که فقط نیمه دوم جدول زمانی را پوشش دهد. به این ترتیب ، نقاط شروع تنها به این دلیل ظاهر می شوند که نمونه فرایند های اندکی که قبل از شروع بازه زمانی مجموعه داده ها آغاز شده اند حذف خواهند شد.

مرجع :

·https://fluxicon.com/blog/2017/08/how-to-determine-the-start-and-end-points-for-your-process/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه
علاقه مندی ها 0