شما باید با کدام پروژه فرایند کاوی شروع کنید؟

شما باید با کدام پروژه فرایند کاوی شروع کنید؟

هنگامی که کار با فرآیند کاوی را شروع می کنید ، دانستن این که از کجا شروع کنید ، چندان آسان نیست. ابتدا کدام فرآیند را باید انتخاب کنید؟ و کدام فرآیند ممکن است برای پروژه فرایند کاوی شما مناسب نباشد؟

در دسترس بودن داده ها و آگاهی از فرآیند

 یکی از راه های بررسی چندین گزینه، ارزیابی میزان دسترسی به داده ها و میزان آگاهی از روند کار برای هر پروژه بالقوه است (به دو محور تصویر در بالای این مقاله مراجعه کنید).

در دسترس بودن داده ها یعنی آیا سیستم IT وجود دارد که از فرایند پشتیبانی کند و داده های مربوط به مراحل فرایندی که انجام شده است ، جمع آوری کند. آگاهی از فرآیند به درجه ای است که مردم می دانند فرایند چیست و چقدر آن را دنبال می کنند.

در تصویر بالا چهار موقعیت اصلی را که می توانید با آنها روبرو شوید توصیف می کنیم.

  1. پایین سمت چپ: در دسترس بودن اطلاعات کم و آگاهی کم از فرایند

برای بعضی از فرآیندها ، اطلاعات زیادی در مورد سیستمهای IT و مراحل فرایندی که انجام می شود وجود ندارد و خود فرآیند نیز چندان تعریف شده نیست.

به عنوان مثال ، یک فرایند برنامه ریزی سالانه که تعیین می کند استراتژی سال آینده چیست ممکن است هر سال تکرار شود. با این حال ، این فرایند از طریق یک سری جلسات اجرا می شود و نتیجه آن در یادداشت های جلسات و خلاصه استراتژی بروز شده برای شرکت ثبت می شود.

برای فرآیندی که باید از مرحله “Ad-hoc” به یک رویکرد ساختار یافته تر منتقل شود ، ابتدا تمرکز روی تعیین فرایند و مراحل فرآیند درگیر است. این تعریف پیش شرط لازم برای فرایند یا تکرار بیشتر فرایند (حرکت آن به سمت بالا) یا معرفی یک سیستم IT است که از مراحل فرایند به صورت مستقیم  (حرکت دادن آن به سمت راست) پشتیبانی می کند.

مناسب برای استخراج فرآیند: فرآیندهای “Ad-hoc” برای فرآیند کاوی چندان مناسب نیستند. آنها معمولاً نه تنها از داده هایی که برای تجزیه و تحلیل فرآیند لازم هستند، برخوردار نیستند بلکه از نظر درک حجم و فرایند نیز برای انجام چنین تحلیلی ارزشمند نیستند.

2. بالا سمت چپ: در دسترس بودن اطلاعات کم و آگاهی بالا از فرآیند

برخی فرآیندها قبلاً به خوبی تعریف شده اند اما هنوز هم به روش دستی اتفاق می افتند.

به عنوان مثال ، یک پروانه ساخت و ساز در شهرداری را تصور کنید که هنوز دیجیتالی نشده است. این روند واضح ، مستند است و مردم از آن پیروی می کنند. با این وجود ، هیچ اطلاعاتی در سیستم IT وجود ندارد که نشان دهنده مراحلی باشد که توسط شهرداری ایجاد شده باشد.

تمرکز فرایندها در این مرحله اغلب بر روی دیجیتالی شدن است ، به این معنی که یک سیستم (IT  به عنوان مثال ، یک سیستم گردش کار ، یک سیستم رسیدگی به پرونده یا یک سیستم ERP)  معرفی می شود که از اجرای فرایند پشتیبانی می کند.

مناسب برای فرآیند کاوی: به دلیل کمبود داده ، فرآیندهای دستی به طور مستقیم برای تجزیه و تحلیل فرآیند کاوی کاربردی ندارند. با این حال ، به دلیل آگاهی بالای فرآیند ، ارزشمند است:

1-قبل از شروه بعضی داده ها را بصورت دستی جمع کنید. به عنوان مثال ، در گروه ارائه فرایند داده کاوی ، Jan Vermeulen  از اطلاعات Dimension در مورد روند فروش و چگونگی جمع آوری موقت داده ها به صورت دستی برای دستیابی به دید بیشتر در این فرآیند صحبت کرد.

2-اطمینان حاصل کنید که در مسیر دیجیتالی شدن آن، داده های مناسب جمع آوری می شود، به طوری که تجزیه و تحلیل های استخراج فرآیند در آینده امکان پذیر است.

3. پایین و پایین: در دسترس بودن داده های بالا و آگاهی کم از فرایند

برخی از فرایندها قبلاً توسط سیستمهای IT پشتیبانی می شوند (یعنی آنها دیجیتالی شده اند) اما کاملاً بدون ساختار هستند و سیستم امکان انعطاف پذیری زیادی را در این فرآیند فراهم می کند.

 به عنوان مثال ، بسیاری از بیمارستان ها سیستم مراقبت های بهداشتی را الکترونیک کرده اند ( ,i .e.به عنوان مثال ، سیستم EHR )که مراحل فردی را که توسط کادر پزشکی و اداری در بیمارستان انجام می شود ، تسهیل و ثبت می کند. با این حال ، خود جریان درمان بیمار کاملاً فردی است و پزشکان از این انعطاف پذیری کامل برخوردار هستند.

اگر علاقه ای به درک بهتر و بهبود چنین فرآیندهای بدون ساختار وجود داشته باشد ، فرآیند کاوی راهی عالی برای کشف فرآیندهای واقعی است که انجام می شود. این کشف مبنایی برای انجام فرایند و تعریف بیشتر و استاندارد سازی بخش هایی از آن است.

مناسب برای استخراج فرآیند: فرآیندهای بدون ساختار یک منطقه کاربردی بسیار جالب برای استخراج فرآیند دارند. داده ها از قبل موجود است ، اما بسیار مهم است که افراد با دانش دامنه مناسب درگیر شوند تا در مقابله با پیچیدگی ها و جدا کردن انواع مختلف فرآیندی که در حوزه کلی فرایند وجود دارد ، کمک کنند.

4- از بالا – راست: در دسترس بودن اطلاعات بالا و آگاهی بالا از فرآیند

هنگامی که یک فرآیند توسط سیستم IT کاملاً تعریف و پشتیبانی می شود ، می توانید آن را یک فرآیند خودکار تلقی کنید. با این حال ، درجات مختلف اتوماسیون وجود دارد که در اینجا پیدا خواهید کرد.

به عنوان مثال ، یک فرایند ERP تازه دیجیتالی شده ممکن است هنوز هم از طریق فعالیتهای دستی انجام شود (توسط یک کارمند از طریق سیستم IT انجام شود) اما مسیریابی که در مرحله بعدی انجام می شود با روشی نسبتاً ثابت تعریف شده است. سناریوی دیگر یک فرآیند گردش کار Straight Through پردازش (STP)  است که به طور کامل پرداخت هزینه سفر برای اکثر کارمندان را خودکار می کند اما دارای مراحل دستی است که برای برخی از موارد انجام می شود (e.g. ,مثلاً بر اساس نمونه گیری تصادفی یا قوانین خاص فرآیند). سرانجام ، یک فرایند تولید کاملاً خودکار ممکن است به هیچ وجه شامل فعالیتهای دستی نباشد.

تمرکز در این مرحله بر بهینه سازی (بیشتر) فرایند است. به طور معمول ، این یک فرایند تکرار شونده است که در چرخه های بهبود چندگانه اتفاق می افتد.ده است که در چرخه های بهبود چندگانه اتفاق می افتد.

مناسب برای فرآیند  کاوی: فرآیند کاوی برای چنین فرآیندهایی بسیار کاربردی است ، زیرا هم داده موجود است و هم آگاهی از فرآیند لازم برای تعریف اهداف جدید و پیشرفت های بیشتر در دسترس است. با این حال هرچه یک فرآیند به صورت خودکار  انجام شود جالب تر است ، تجزیه و تحلیل فرآیند کاوی غالباً به دلیل کاهش بازده در روند واقعی انجام میشود. پس از اتمام فرآیند به طور کامل ، تمرکز به سمت نظارت تغییر می کند و از درک و بهبود فرایند فراتر می رود زیرا  فرآیند کاوی از آن پشتیبانی می کند.

سایر عوامل مهم هستند

همانطور که در لیست استخراج داده های ما توضیح داده شده است ، پشتیبانی از قهرمان) (champion supportبرای هر پروژه استخراج فرآیند بسیار مهم است (نگاهی کلی به تمام مهارت ها و نقش های مورد نیاز تیم فرآیند داده کاوی خود در اینجا بیندازید).

علاوه بر این ، می توانید از خودتان سؤالات زیر را بپرسید:

·چرا اکنون باید کاری انجام دهیم؟ یک پروژه را پیدا کنید ، که فوریت بسیار بالایی دارد. این امر به شما کمک می کند تا افرادی که درگیر خرید هستند را بدست آورید . بنابراین می تواند در به دست آوردن منابع لازم به شما کمک کند.

سؤالات مربوط به فرآیند چیست؟ در ابتدا تعریف کنید که مهمترین سؤالاتی که باید در مورد هر فرآیند پاسخ داده شود چیست. این کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که استخراج فرآیند در واقع ابزاری مناسب برای پاسخ به این سؤالات است.

·کوچکترین دامنه ای که هنوز هم تأثیر قابل توجهی دارد چیست؟ پروژه اول نباید خیلی بزرگ باشد (همچنین این لیست از فاکتورهای موفقیت فرآیند کاوی را در اینجا ببینید). با این حال ، دامنه نباید خیلی کوچک باشد که دیگر ربطی به آن نداشته باشد. یک پروژه و محدوده ای را انتخاب کنید که به شما امکان می دهد یک داستان موفقیت آمیز ایجاد کنید که راهی برای پروژه های آینده شما باشد.

آیا در حال حاضر ایده هایی دارید که بتوانید برای اولین پروژه فرآیند داده کاوی خود انتخاب کنید؟ همین حالا شروع کنید و برای ترسیم گزینه های خود ، صفحه کار را از اینجا بارگیری کنید!

1.توجه داشته باشید که این واقعیت که یک فرآیند توسط یک سیستم IT پشتیبانی می شود ، به معنای کامل خودکار بودن آن نیست. بسیاری از سیستم ها وجود دارند که اطلاعات مربوط به اتفاقات را ضبط می کنند ، اما این فرآیند توسط افرادی که مراحل را در آن انجام می دهند کاملاً هدایت می شود.

مرجع :

·https://fluxicon.com/blog/2018/10/which-process-mining-project-should-you-start-with/#fnref:1

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه
علاقه مندی ها 0